تبلیغات
گفته ها و ناگفته های وحی - تبدیل سیئات به حسنات ( قسمت اول )

تبدیل سیئات به حسنات ( قسمت اول )

سه شنبه 2 مهر 1392 01:30 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      
 

تبدیل یا تکفیر

تفسیر آیۀ مبارکۀ إِلاّ مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحًا فَأُوْلئِکَ یُبَدِّلُ اللّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ کانَ اللّهُ غَفُورًا رَحیمًا (فرقان- 70 )

پس از این که انسان مرتکب خطایی شد خداوند راهی به عنوان توبه در پیش پای انسان قرار داده است که به وسیلۀ آن بتواند آثار گناه و خطا را پاک کند.

در آیات قرآنی در اکثریت قریب به اتفاق موارد، بعد از تحقق توبه با جمع شرایطش از طرف بنده، خداوند گناهان او را می پوشاند و این عمل را تکفیر[1] می نامند . در قرآن حدود 14 آیه در مورد تکفیر گناه آمده است.

به علت این که انسان دارای حافظه و خاطره است ، تکفیر گناهان در این عالم جزو سنت های الهی نمی باشد و معمولا گناهی که انسان در این عالم انجام داده،ممکن است تا آخر عمر از خاطرش محو نشود، اما در قیامت تائب حقیقی به یاد گناهانش نمی افتد تا دچار شرمندگی و حزن نگردد، چرا که در بهشت مقام  " لاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ : دوستان خدا نه بیمی دارند و نه اندوهناک می شوند (یونس - 62)" حاکم است. حتی در آنجا خداوند گناهان را از یاد فرشتگان مأمور شخص هم می برد. از امام صادق علیه السلام آمده هرگاه توبه کاملا خالص باشد، خداوند آنچنان آثار گناه را می پوشاند حتی فرشتگانی را که مامور ثبت اعمال او هستند به فراموشی وا می دارد و به اعضاء پیکر او که مامور گواهی بر اعمال وی در قیامتند دستور می دهد که گناهان او را، مستور دارند، و به زمین که گناه بر آن کرده و گواه بر عمل او در قیامت است نیز فرمان می دهد که آن را کتمان کند به گونه ای که روز قیامت هنگامی که در صحنه رستاخیز حضور می یابد، هیچ کس و هیچ چیز برضد او گواهی نخواهد داد. 

متن حدیث چنین است:

" اذا تاب العبد توبة نصوحا احبه الله و ستر علیه فی الدنیا و الآخرة فقلت و کیف یستر علیه؟ قال ینسی ملکیه ما کتبا علیه من الذنوب و یوحی الی جوارحه اکتمی علیه ذنوبه، ویوحی الی بقاع الارض اکتمی ما کان یعمل علیک من الذنوب فیلقی الله حین یلقاه ولیس شی ء یشهد علیه بشی ء من الذنوب."(اصول کافی، جلد 2، صفحه 430 (باب التوبه، حدیث 1.)

مقام تکفیر بعد از پذیرش گناهان مقام کوچکی نیست، و دعای مومنان  در دنیا" ربنا فاغفرلنا ذنوبنا و كفر عنا سیئاتنا و توفنا مع الابرار"می باشد و بابا طاهر هم چهارده معصوم علیهم السلام را برای چشم پوشی از گناهان واسطه قرار می دهد.

                                                                  خداوندا به حق هشت و چارت         زما بگذر شتر دیدی ندیدی

اما در یک آیه از قرآن سخن از تبدیل گناه به حسنات آمده است. این آیه در طول تاریخ اسلام موجب اختلاف نظر های زیادی در بین مفسرین شده است، چرا که از یک طرف صراحت آیه، تبدیل سیئات به حسنات آمده است. (یُبَدِّلُ اللّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ ) و از طرف دیگر در آیات قبلی سخن از کبائری مانند قتل و زنا و کفر آمده است که تبدیل آن ها به حسنات مخالفشان، با اصول اولیۀ عقلی و  آیات قرآنی و عدل الهی سازگار نیست. همچنین تبدیل گناهان آن چنانی با آیات دیگر قرآن هم سازگار نمی باشد، چرا که  اگر قرار بر تبدیل گناهان باشد، آن گاه دو نفری که در تمام اعمال یکسان بوده الا این که یکی مرتکب گناهان کبیره ای مانند قتل و زنا و کفر شده و توبه کرده و دیگری آن گناهان را انجام نداده است، و یا این که هر دو مرتکب چنان گناهانی شده اما یکی هزاران مرتبه بالاتر از دیگری آن ها را انجام داده است ، در صورت تحقق توبه از سوی هردو و تبدیل گناهان کسی که آن ها را انجام داده، خداوند مقام آن که را که گناه بیشتری کرده، بالاتر از کسی قرار خواهد داد که یا گناهی نکرده و یا گناهان کمتری انجام داده است.

در این مورد هم حدیث از ابوهریره نقل شده است که روزی رسول ( ص) فرمود که فردای قیامت جماعتی از گناه کاران تمنا می کنند که کاشکی سیئات را بیشتر کردمی، ما گفتیم یا رسول الله ایشان چه کسانی باشند، فرمود آن که سیئات ایشان به حسنات بدل کنند.( منهج الصادقین - 6/421 )

در روایتى از ابوذر از پیامبر اسلام ص مى‏خوانیم: روز قیامت كه مى‏ شود بعضى از افراد را حاضر مى‏كنند، خداوند دستور مى‏دهد گناهان صغیره او را به او عرضه كنید و كبیره‏ ها را بپوشانید، به او گفته مى‏شود تو در فلان روز فلان گناه صغیره را انجام دادى، و او به آن اعتراف مى‏كند، ولى قلبش از كبائر ترسان و لرزان است.در اینجا هر گاه خدا بخواهد به او لطفى كند دستور مى‏دهد بجاى هر سیئه حسنه‏ اى به او بدهید، عرض مى‏كند پروردگارا! من گناهان مهمى داشتم كه آنها را در اینجا نمى‏ بینم.ابو ذر مى‏گوید: در این هنگام پیامبر ص تبسم كرد كه دندانهایش آشكار گشت سپس این آیه را تلاوت فرمود" فَأُوْلئِكَ یُبَدِّلُ اللَّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ "( نور الثقلین 4/33 ) ( به نقل از تفسیر نمونه 15/161 )

در این دو حدیث چند نکته مشهود است: اولا چرا باید گناهان صغیره را نپوشانند و کبائر را بپوشانند؟ مگر کبائر چه خصوصیاتی دارند که عزیز و دردانه می شوند، آیا فقط به خاطر این که قبل از آیۀ تبدیل ،کبائری چون قتل و زنا و کفر آمده اند؟ ثانیا مگر انسان بعد از توبه آرزوی انجام آن گناه را می کند که در قیامت عده ای آن آرزو را می کنند؟ ثالثا از نظر عدل الهی هم این سازگار نیست که گناه کار هر چقدر گناهش بیشتر باشد در صورت توبه حسنات بیشتری داشته باشد،اگر چه خداوند قادر است هر کاری انجام بدهد و به قول اشاعره اگر در قیامت همۀ انبیا و اولیا را به جهنم برده و بدکاران را به بهشت ببرد،کسی حق اعتراض ندارد اما از نظر شیعه عدل از اصول دین  است و کارهای خداوند از روی عدالت است . رابعا این حدیث با آیات قرانی هم سازگار نمی باشد، چرا که در همۀ آیات قرآنی ، به جز آین آیه، سرنوشت گناهان ( در صورت توبه حقیقی ) تکفیر می باشد، پس چگونه بزرگترین گناهان تبدیل می شود؟ اگر گفته شود گناهان کوچکتر هم در صورت توبه تبدیل می شود، پس جایگاه تکفیر کجاست؟

نظر مفسرین در مورد تبدیل سیئات به حسنات:

علامۀ  طباطبائی نظر مفسرین گذشته را در چند مورد، خلاصه کرده و سپس نظر شریف خود را بیان کرده اند، برای مراعات اختصار آن ها را از تفسیر المیزان نقل می کنیم:

"اما اینكه تبدیل گناهان به حسنه چه معنا دارد؟ مفسرین وجوهى ذكر كرده اند: بعضى گفته اند: خداوند گناهان سابق ایشان را با توبه محو مى كند و اطاعتهاى بعدى ایشان رامى نویسد، در نتیجه به جاى كفر و قتل به غیر حق و زنا، داراى ایمان و جهاد - یعنى قتل به حق - و عفت و احصان مى شوند.

بعضى دیگر گفته اند: مراد از سیئات و حسنات ، ملكاتى است كه از آن دو در نفس پدید مى آید، نه خود آنها و خدا ملكه بد آنان را مبدل به ملكه خوب مى سازد.

بعضى دیگر گفته اند: مراد از سیئات و حسنات ، ثواب و عقاب آنها است ، نه خود آنها و خدا از چنین كسانى عقاب قتل و زنا را مثلا برداشته ثواب قتل به حق و عفت مى دهد.

لیكن خواننده عزیز خودش به خوبى مى داند كه این وجوه در یك اشكال مشتركند و آن این است كه : كلام خداى را از ظاهرش ‍ برگردانده اند، آن هم بدون هیچ دلیلى كه در دست داشته باشند.

زیرا ظاهر جمله : ((یبدل اللّه سیئاتهم حسنات ))، مخصوصا با در نظر داشتن اینكه در ذیلش فرموده : ((و خدا غفور و رحیم است ))، این است كه : هر یك از گناهان ایشان خودش مبدل به حسنه مى شود، نه عقابش و نه ملكه اش و نه اعمال آینده اش ، بلكه یك یك گناهان گذشته اش مبدل به حسنه مى شود، این ظاهر آیه است ، پس باید با حفظ این ظاهر چاره اى اندیشید." (ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج 15، ص335)

صاحب قاموس قرآن هم مانند بقیۀ مفسرین، تبدیل سیئات به حسنات را پذیرفته و چگونگی تبدیل را توجیه می کنند و می فرمایند:"مثل روشن تبدیل سیئات به حسنات،کثافات و زباله هایی است که پس از تحولات بسیار در مزرعه ها به صورت کود ریخته می شوند و به میوه های شیرین و حبوبات لذیذ مبدل می گردند.

بعد می فرمایند از ظاهر آیه نمی توان دست برداشت، خوشا به حال آن ها که از بدی ها توبه کرده و و در ایمان و عمل استقامت می ورزند که زهرها از برای آن ها مبدل به شهد خواهد شد.ساعتی چند که با لهو و لعب گذرانده اند، خواهند دید که خدا آن را به نماز و تلاوت قرآن مبدل کرده است." (قاموس قرآن، ج1،ص 286

البته اگرچه صاحب قاموس قرآن مثال خوبی آورده و موضوع را قابل درک و فهم می کند اما بایستی این را هم در نظر گرفت که مثال پایۀ استدلال نمی شودو اگر برهانی بر خلاف آن اقامه شود ، مثال رنگ می بازد.

علامه طباطبایی برای رفع مشکل این گونه بیان می کنند که:

باید ببینیم گناه چیست؟ آیا خود عمل ناشایست گناه است و در مقابل خود فعلى دیگر حسنه است و یا آنکه نفس فعل و حرکات و سکناتى که فعل از آن تشکیل شده در گناه و ثواب یکى است و اگر یکى است- که همین طور هم هست- پس گناه شدن گناه از کجا و ثواب شدن عمل ثواب از کجا است؟ 

مثلا عمل زنا و نکاح (ازدواج) چه فرقى با هم دارند که یکى گناه شده و دیگرى ثواب، با اینکه حرکات و سکناتى که عمل، از آن تشکیل یافته در هر دو یکى است؟ و همچنین خوردن که در حلال و حرام یکى است؟ اگر دقتى کنیم خواهیم دید تفاوت این دو در موافقت و مخالفت خدا است، مخالفت و موافقتى که در انسان اثر گذاشته و در نامه اعمالش نوشته مى شود، نه خود فعل، چون نفس و حرکات و سکنات که یا آن را زنا مى گوییم و یا نکاح، به هر حال از بین مى رود و تا یک جزئش از بین نرود، نوبت به جزء بعدى اش نمى رسد و پر واضح است که وقتى خود فعل از بین رفت عنوانى هم که ما به آن بدهیم چه خوب و چه بد از بین می رودو حال آنکه ما مى گوییم: عمل انسان چون سایه دنبالش هست، پس مقصود آثار عمل است که یا موجب عقاب می شود و یا ثواب و همواره با آدمى هست تا در روز قیامت که نهان ها آشکار می شوند، خود را نمایان کنداین را نیز مى دانیم که اگر ذات کسى شقى و یا آمیخته به شقاوت نباشد، هرگز مرتکب عمل زشت و گناه نمى شود، (همان حرکات و سکناتى را که در یک فرد شقى به صورت زنا در مى آید، انجام مى دهد، بدون اینکه زنا و کار زشت بوده باشد) پس اعمال زشت از آثار شقاوت و خباثت ذات آدمى است، چه آن ذاتى که به تمام معنا شقى است و یا ذاتى که آمیخته با شقاوت و خباثت استحال که چنین شد، اگر فرض کنیم چنین ذاتى از راه توبه و ایمان و عمل صالح مبدل به ذاتى طیب و طاهر و خالى از شقاوت و خباثت شد و آن ذات مبدل به ذاتى گشت که هیچ شائبه شقاوت در آن نبود، لازمه این تبدل این است که آثارى هم که در سابق داشت و ما نام گناه بر آن نهاده بودیم، با مغفرت و رحمت خدا مبدل به آثارى شود که با نفس سعید و طیب و طاهر مناسب باشد و آن این است که: عنوان گناه از آن برداشته شود و عنوان حسنه و ثواب به خود بگیرد. (ترجمه تفسیر المیزان، علامه طباطبایی، ج 15، ص337 )

اما این که آیا می توان از منظری دیگر به این آیه نگریست که مخالف عقل و آیات قرآنی نباشد؟ و به فرمودۀ علامه طباطبایی خود گناه تبدیل به حسنه شود؟

                                                                                                                                                                                   ادامه دارد...

1تکفیر در لغت به معنای پوشاندن است چنانکه به کشاورز، کافر می­گویند زیرا دانه را بوسیله خاک می­پوشاند و در آن پنهان می­کند (ابن فارس، احمد، معجم المقاییس فی اللغه، تحقیق شهاب الدین ابوعمرو، بیروت، دارالفکر، 1415قمری، ذیل واژه «کفر») و در اصطلاح به این معناست که طاعت موجب محو شدن و پوشاندن گناهان می­شود.( حمصی رازی، محمود، المنقذ من التقلید، قم، نشر اسلامی، 1414قمری، ج2، ص 42؛ سبحانی، جعفر، محاضرات فی الالهیات، تلخیص علی ربانی گلپایگانی، قم، موسسه امام صادق( ع)، 1418 قمری، ص 463 )


آخرین ویرایش: یکشنبه 17 فروردین 1393 10:47 ب.ظ
دیدگاه ها ()
جمعه 17 آذر 1396 11:03 ق.ظ
I'm curious to find out what blog system you have
been working with? I'm having some small security problems with my latest site and I'd
like to find something more risk-free. Do you have any recommendations?
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:52 ق.ظ
Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
you will be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will often come back someday.
I want to encourage that you continue your great writing, have
a nice day!
دوشنبه 5 تیر 1396 01:12 ق.ظ
Glad to be one of several visitors on this awe inspiring website :D.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ


  • با سلام
    با توفیق خداوند متعال , وبلاگ "گفته ها و ناگفته های وحی" فعلا در دو موضوع "تفسیر آیات مشکله و علوم قرآنی" افتتاح گردیده است. از پژوهش گران گرامی و مخاطبان عزیز , عاجزانه تقاضا داریم به علت اهمیت موضوع قرآن چنان که مطلبی نیاز مند توضیح رسایی بود , آن را با ایمیل یا ثبت نظر به اطلاع ما برسانند. هم چنین اگر مطلبی نادرست در وبلاگ درج شده باشد، مارا از نادرستی آن آگاه سازید. با تشکر

نویسندگان

  • علی آقاپور(66)