تبلیغات
گفته ها و ناگفته های وحی - تفسیر صحیح آیات مشکلهٔ قرآن- مطلب چهارم: تفسیر آیه 234 سوره بقره (آیا در عدِّه ی وفات آیه ای نسخ شده است؟)

تفسیر صحیح آیات مشکلهٔ قرآن- مطلب چهارم: تفسیر آیه 234 سوره بقره (آیا در عدِّه ی وفات آیه ای نسخ شده است؟)

پنجشنبه 18 اردیبهشت 1393 06:09 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      


آیا در عدِّه ی وفات آیه ای نسخ شده است؟


نویسنده: آیت الله جعفر سبحانی

(وَ الَّذِینَ یُتَوَفَّوْنَ مِنْکُمْ وَ یَذَرُونَ أَزْوَاجاً یَتَرَبَّصْنَ بِأَنْفُسِهِنَّ أَرْبَعَةَ أَشْهُرٍ وَ عَشْراً فَإِذَا بَلَغْنَ أَجَلَهُنَّ فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِیمَا فَعَلْنَ فِی أَنْفُسِهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ)
(سوره بقره، آیه 234).
«کسانی از شما که می میرند و همسرانی به جا می گذارند، زنان آنها چهارماه و ده روز، عده نگاه دارند هر موقع عده آنان پایان پذیرفت، آنچه درباره خویش شایسته است انجام دهند، بر شما اشکالی نیست خدا از کارهای شما آگاه است». (1)
آیه بیانگر وظیفه زنان شوهرمرده است، و عمل تمام فقهاء بر این آیه است و همگی می گویند که عده وفات شوهر، چهارماه و ده روز است ولی آیه دیگری که آن هم معترض حکم همین موضوع است، دستور می دهد که شوهران وصیت کنند که زنان آنها پس از مرگ آنها، یک سال در خانه بمانند و وارث آنان نفقه آنها را نیز بپردازند اینک آیه:
(وَ الَّذِینَ یُتَوَفَّوْنَ مِنْکُمْ وَ یَذَرُونَ أَزْوَاجاً وَصِیَّةً (2) لِأَزْوَاجِهِمْ مَتَاعاً إِلَى الْحَوْلِ غَیْرَ إِخْرَاجٍ فَإِنْ خَرَجْنَ فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِی مَا فَعَلْنَ فِی أَنْفُسِهِنَّ مِنْ مَعْرُوفٍ وَ اللَّهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ)
(بقره، آیه 240).

«کسانی از شما که می میرند و همسرانی می گذارند در این باره به همسران خود وصیت کنند که نفقه آنها تا یک سال بدون این که از خانه خارج شوند، پرداخته شود و هرگاه آنان بیرون رفتند، و درباره خویش کاری که شایسته است انجام دادند بر شما گناهی نیست».
جای شک نیست که ظاهر این آیه جز این نیست که شوهران«وصیت» کنند تا زنان آنها در خانه آنها بمانند و تا پایان سال نفقه آنها داده شود و در واقع متعلق وصیت این است که زنان یک سال تمام حق سکنی و نفقه از مال شوهر داشته باشند و هرگز به طور صریح، آیه ناظر به عده زنان نیست (3).
مع الوصف مفسران اعم از سنی و شیعه، این آیه را حمل بر عده وفات نموده و معتقدند که از این آیه، به کمک قرائنی که بعدا گفته خواهد شد، دو چیز استفاده می شود:
اول: مقصود از توقف یک ساله زنان در خانه شوهران، همان عده وفات آنها بوده است.
دوم: حق سکنی و نفقه یک ساله، تمام ارثیه او بوده است، و لذا می گویند این آیه هم به وسیله آیه ارث که برای زنان به اختلاف حالات (یک هشتم و یا یک چهارم) معین می کند و هم با آیه عده وفات که آن را چهار ماه و ده روز تعیین می نماید، نسخ شده است.

چرا آیه بر عده وفات حمل شده است؟

با این که گفتیم از ظاهر آیه جز یک وصیت، چیزی استفاده نمی شود ولی علت اینکه مفسران از آیه حکم عده وفات را نیز فهمیده اند این است که روایات و تاریخ حاکی است که در دوران جاهلیت عده زن یک سال، و ارثیه او، همان نفقه و سکنای یک ساله او بوده است و زن سر یک سال، با دو نیم کردن فضله حیوانی و پشت سر انداختن آن از عده بیرون می آمد.
شما می توانید برای تحصیل خصوصیات عده وفات در جاهلیت به صحیح «بخاری» و «مسلم» مراجعه فرمائید، و مؤلف «المنار» در جلد دوم ص 441 عین عبارات آنها را نقل می کند و می گوید:
حکم عده وفات در اسلام در چهارماه و ده روز مستقر گردید، و در همین حال زنی خدمت رسول گرامی رسید و اذن طلبید که پیش از مدت مزبور، سرمه به چشم بکشد، رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم با لحن تند فرمود:
«لا لا اِنَّما هِیَ اَربَعَةُ اَشهُرٍ وَ عَشراً وَ قَد کانَت اِحدا کُنَّ فِی الجاهِلیَّةِ تَرمِی البَعرَةَ عَلی رَأسِ الحَولِ».
فرمود: نه، نه، چه عجله دارید؟ باید چهارماه و ده روز صبر کنید، در صورتی که هر یک از شما در زمان جاهلیت سر یک سال پشگل حیوانی را پشت سر می انداخت (و به وسیله آن از عده بیرون می آمد).
هرگاه کسی بخواهد مقدار عده زنان را در جاهلیت از طریق پیشوایان شیعه آگاه گردد، به کتاب کافی(4) و تفسیر برهان(5) مراجعه فرماید، و ما فقط به ترجمه یک روایت می پردازیم:
زنی از زنان رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم به حضرتش عرض کرد که شوهر فلانی فوت کرده ولی از خانه بیرون می آید، رسول گرامی صلی الله علیه وآله وسلم فرمود: (62)
وای بر شما پیش از آن که من مبعوث بشوم، هنگامی که شوهر زنی فوت می کرد، می گفت: تا یک سال شانه نخواهم زد، و سرمه نخواهم کشید، و... و من شما را فقط به چهارماه و ده روز دستور داده ام - مع الوصف - طاقت نمی آورید؟

بررسی روایات و متون تاریخ، ما را به دو مطلب هدایت می کند:

دقت در حوادث دوران جاهلیت آن هم پیرامون زنان شوهرمرده ما را به دو مطلب رهبری می کند:
1- در دوران جاهلیت مردان وصیت می کردند که زنان آنان یک سال در خانه آنها بمانند و این وصیت فقط به منظور عده وفات بوده است و بس حتی مؤلف «المنار» (در ج2، ص 448) این مطلب را از«ابومسلم» که آیه را بر خلاف مشهور تفسیر کرده، نیز نقل نموده است.
2- در بیشتر متون روایات و تاریخ، کلمه (حول) وارد شده و خود این مطلب در فهم آیه بسیار مؤثر است.
هرگاه به جمعیتی که ذهن آنان با این مطلب آمیخته است و رسم و نظام آنها در عده وفات این است که وصیت کنند که وارث، زنان آنها را یک سال نفقه و سکنی بدهند، گفته شود که:
(وَصِیَّةً لِأَزْوَاجِهِمْ مَتَاعاً إِلَى الْحَوْلِ غَیْرَ إِخْرَاجٍ) (سوره بقره، آیه 240).
«درباره زنانتان وصیت کنید که یک سال با بذل نفقه در خانه های شما بدون این که ورثه میت آنها را اخراج کند، بمانند».
چه می فهمند؟ جز این می فهمند که: منظور قرآن، روی مصالحی همان تثبیت روش قبل از اسلام می باشد، آیا آن ارتکاز و اشتهار به منزله یک قرینه حالیه در کلام نمی باشد؟
درست است که ظاهر آیه فقط دستور می دهد که مردان درباره زنان خود چنین وصیتی بنمایند ولی علم مخاطب به روش قبلی درباره «عده» وفات، او را رهبری می کند که مقصود از «وصیت» همان وصیت بر عده وفات بر وضع پیشین است.

قرائن حالی را فراموش مکنید:

نویسنده مانند برخی، چشم خود را به دلالت مطابقی دوخته و می گوید: «آیه ابداً در صدد عده وفات نیست» ولی از قرائن حالی که پیوسته در ذهن مخاطب بوده و تاریخ و روایات صحیح آنها را در اختیار ما گذارده غفلت ورزیده و از معنای «التزامی» که لازمه این عبارت است سرباز زده است.
بهترین گواه بر این که این آیه در صدد اشاره به همان وضع زمان جاهلیت است این است که کلمه «حول» را با«الف و لام» به کار برده و فرموده است:(الی الحول) و هرگاه ناظر به وضع پیشین در عصر جاهلی نبود، و فقط می خواست بفرماید که وصیت کنید زنانتان یک سال حق سکنی و نفقه داشته باشند شایسته بود بفرماید: «الی حول» و دیگر نیازی به تعریف«حول» نبود.
تصور این که مقصود از «الحول» همان حول وفاتست و می خواهد بگوید باید این یک سال در همان سال وفات باشد، نه سال های بعد، بسیار بی پایه است زیرا به ذهن کسی خطور نمی کند که سال مورد وصیت غیر از سال وفات باشد تا با تعریف «حول» تعیین آن را ثابت نماید.

ما از نویسنده کتاب دو گله داریم:

1- چرا با داشتن مطالعات دیرینه تفسیری!! از توجه به قرائن حالی که برای فهم هدف آیات، یکی از مقدمات لازمه است غفلت ورزیده است، چرا با اعتراف به این که باید در تفسیر آیات از روایات متواتر استفاده کرد، در این مورد تاریخ و روایت صحیح که از نظر مضمون به حد اطمینان رسیده و از حد «استفاضه» تقریبا به درجه تواتر بالغ است، سرباز زده است؟
2- چرا گفتار دیگران را به نام خود قالب زده و امانت در نقل را که یکی از وظائف اسلامی است، مراعات ننموده است؟ اینک ما شما را به دو دلیل نویسنده که از فخر رازی و غیره گرفته شده، هدایت می نمائیم و به پاسخ یک به یک آنها می پردازیم:

نخستین دلیل نویسنده:

1- معنای نسخ این است که حکمی که در قبل بیان شده، به وسیله آیه دیگری که بعد از آن نازل گردیده، ملغی شود، این میزان در دو آیه فوق صدق نمی کند زیرا آیه 240 که (به زعم آنان) منسوخ شده، بعد از آیه 234 که ناسخ می باشد آمده است و ممکن نیست که آیه ناسخ، قبل از آیه منسوخ بیاید(7).
پاسخ: آنچه در ناسخ و منسوخ لازم است این است که منسوخ از نظر زمان نزول و اجراء پیش از ناسخ نازل گردد، و مورد اجراء قرار گیرد نه این که باید منسوخ جلوتر در دفتر قانون نوشته شود، و آنچه علمای اصول و تفسیر در نسخ شرط کرده اند عبارت است از تقدم منسوخ بر ناسخ از نظر زمان نزول، نه در کتابت و هرگز اشکال ندارد که پس از بازشناسی از منسوخ، روی مصلحتی دومی قبل از اولی نوشته شود.
اگر در کتاب های حقوقی، و نوشته های قانونی، ناسخ را جلوتر از منسوخ نمی نویسند، دلیل بر صحت گفتار او نیست، زیرا قرآن، کتاب بشری نیست، تا مشتمل بر ابواب و فصولی باشد، یا مقدمه و مؤخره ای داشته باشد و قوانین آن تحت «بندهای» معینی نوشته گردد.
ما می بینیم که قرآن ناسخ و منسوخ را یک جا و بدون فاصله ذکر می نماید(8) در صورتی که این کار بر خلاف روش معمول حقوقدانان و قانون گذاران است این خود گواه بر این است که نظم قرآن بر اساس نظم متعارف کلام بشری نیست از این جهت مانعی ندارد که ناسخ جلوتر از منسوخ قرار گیرد.
هرگاه روایات متواتر و اتفاق علمای اسلامی ثابت کرد که مثلا آیه متقدم ناسخ آیه ای است که در بعد آمده است ما می فهمیم که ترتیب نزول این آیات با نظم و ترتیب فعلی تفاوت داشته است و اما علت این تفاوت از نظر نزول و تألیف چیست، خود بحث جداگانه ای است که باید در فرصت دیگری درباره کیفیت تألیف و نظم قرآن بحث و گفتگو نمود.
روی همین جهت است که سور و آیاتی که در اوائل بعثت نازل شده اند در آخر قرآن، و آنها که بعدها نازل گشته اند، در اوائل قرآن مجید قرار گرفته اند.

دلیل دوم نویسنده تفسیر:

2- این دو آیه هدف مختلفی دارند، یکی راجع به عده وفات است و دیگری راجع به این است که شوهران وصیت کنند که زنان آنان پس از مرگ آنها، یک سال در خانه بمانند و وارث حق اخراج او را ندارد، پس این دو آیه با همدیگر وجه اشتراکی ندارند تا ناسخ و منسوخ همدیگر باشند.
جواب: ما با ارائه دلائلی که شرح دادیم، اثبات کردیم که هر دو آیه، ناظر به عده وفات است و اکنون به برخی دیگر از این دلائل اشاره می کنیم:
1- هرگاه هدف این آیه فقط سفارش است که شوهران هنگام مرگ وصیت کنند، که زنان آنها را پس از مرگ تا یک سال از خانه خارج نکنند، مناسب بود که مانند سائر آیات وصیت بفرماید:
(کُتِبَ عَلَیْکُمْ إِذَا حَضَرَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ إِنْ تَرَکَ خَیْراً الْوَصِیَّةُ للاَزواجِ اِلیَ الحَولِ).
چنانچه درباره والدین واقربین، به همین ترتیب بیان کرده است:
(کُتِبَ عَلَیْکُمْ إِذَا حَضَرَ أَحَدَکُمُ الْمَوْتُ إِنْ تَرَکَ خَیْراً الْوَصِیَّةُ لِلْوَالِدَیْنِ وَ الْأَقْرَبِینَ بِالْمَعْرُوفِ حَقّاً عَلَى الْمُتَّقِینَ‌)
(بقره، آیه 180).
2- چنان که ملاحظه می کنید صدر و ذیل آیه، با آیه ای که صریحا درباره عده وفات نازل گردیده است، یکی است در آیه 234 بقره که از نظر ما ناسخ است می فرماید:
(وَ الَّذِینَ یُتَوَفَّوْنَ مِنْکُمْ وَ یَذَرُونَ أَزْوَاجاً... فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِیمَا فَعَلْنَ فِی أَنْفُسِهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ).
و در آیه 240 از همان سوره که از نظر ما منسوخ است می فرماید:
(وَ الَّذِینَ یُتَوَفَّوْنَ مِنْکُمْ وَ یَذَرُونَ أَزْوَاجاً... فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِیمَا فَعَلْنَ فِی أَنْفُسِهِنَّ مِن مَعْرُوفِ).
با ملاحظه وحدت صدر و ذیل هر دو آیه، و دقت کامل در مضمون هر دو، بسیار بعید است که بتوان گفت، این دو آیه هدف واحدی را تعقیب نمی کنند و هر کدام پیرامون موضوع خاصی بحث می نماید.
3- قرینه ای که حاکی است آیه وصیت ناظر بر عده وفات است جمله یاد شده در زیر می باشد:
(فَإِنْ خَرَجْنَ فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِی مَا فَعَلْنَ فِی أَنْفُسِهِنَّ مِنْ مَعْرُوفٍ)
(بقره، آیه 240)
«هرگاه بیرون رفتند و درباره خویش کار شایسته (نکاح) انجام دادن بر شما گناهی نیست».
زیرا به طور اطمینان می توان گفت که جمله «فان خرجن» کنایه از خروج از «عده» است نه تنها بیرون رفتن از خانه روشن تر بگوئیم، جمله«فان خرجن» به جای جمله«فاذا بلغن اجلهن» است که در آیه 234 وارد شده است.
گواه ما بر این که مقصود از «فان خرجن» مجرد خروج از خانه نیست بلکه کنایه از خروج از عده است، این است که هرگاه منظور مجرد خروج از خانه بود در این صورت جمله: (فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِیمَا فَعَلْنَ فِی أَنْفُسِهِنَّ مِن مَعْرُوفِ) مطلب غیر لازمی خواهد بود زیرا سکنی و نفقه از آن خود آنها است، خواستند استفاده می کنند و نخواستند استفاده نمی کنند، استفاده نکردن زن معتده از«حق الوصیه» این توهم را برای وارث ایجاد نمی کند که وارث گناهی کرده باشد تا قرآن در صدد نفی آن بیاید و بفرماید «فَلاَ جُنَاحَ عَلَیْکُمْ فِیمَا فَعَلْنَ فِی أَنْفُسِهِنَّ» ولی برخلاف این که بگوئیم مقصود از «خرجن» خروج از عده است در این صورت شایسته است که خدا، تذکر دهد که ازدواج آنان در این حالت، بر شماها اشکال تولید نمی کند، چون ازدواج آنها پس از خروج از عده می باشد.
و به دیگر سخن: آیه 240 پس از مسأله خروج از خانه، موضوع ازدواج آنها را پیش می کشد، این خود گواه بر این است که جمله «فان خرجن» کنایه از خروج از عده وفات است در این صورت طبعا هر دو آیه ناظر بر عده وفات می باشد.
در پایان از تذکر یک نکته ناگزیریم، و آن این که: منظور از نقل روایات از «فریقین» تفسیر آیه با روایات و تاریخ نبود بلکه هدف این بود که با روشن ساختن وضع عده وفات در زمان جاهلیت، محیط نزول آیه را روشن کنیم سپس ببینیم که هرگاه ما خودمان در چنین محیطی بودیم با توجه به این قرائن حالیه از آیه چه می فهمیدیم و ما در بخش «روش تفسیر صحیح» یادآور شدیم که یکی از پایه های تفسیر، آگاهی از آداب و رسوم عصر نزول قرآن است هم چنانکه تذکر داده ایم که روایات مورد اطمینان اعم از متواتر و آحاد می تواند نقاط ابهام را که گاهی در آیات پدید می آید، برطرف سازد، ولی چون این کتاب به منظور راهنمائی گروهی نوشته شده که(عملاً) به روایات ارزشی قائل نیستند لذا تکیه ما بیشتر روی خود قرآن و قرائن مسلمه است.
اکنون که مضمون آیه برای شما روشن گردید، ارزش روایتی که ابی بصیر از امام باقر (علیه السلام) نقل فرموده معلوم می گردد وی از آیه مورد بحث سئوال کرده حضرت در پاسخ او فرموده است:
«نسختها آیه یَتَرَبّصنَ بِاَنفُسِهِنَّ اَربَعَةَ اَشهُرٍ وَ عَشراً وَ نُسخَتُها آیَةُ المِیراثِ» (9).
(آیه ای که دستور می دهد زنان در مرگ شوهران خود چهارماه و ده روز «عده» نگاه دارند و همچنین آیه ای که ارث زنان را معلوم می کند آیه مورد بحث را نسخ کرده است).

پی نوشت ها :

1- مربوط به مطلب 25 از کتاب «تفسیر آیات مشکله قرآن» ص 95 هدف از عنوان این مطلب رد احادیثی است که این آیه را ناسخ آیه دویست و سی چهار از سوره بقره می داند و همه این احادیث از خاندان رسالت نقل شده است.
2- قرائت مشهور در «وصیة» نصب است، و علت نصب آن و همچنین علت نصب «متاعاً» از این لحاظ است که هر دو مفعول فعل مقدرند یعنی «فلیوصوا وصیة، ان یتمتعوا متاعاً».
3- فخر رازی در تفسیر خود ج 1، ص 290 می گوید: بزرگان تفسیر، این نظر را برگزیده اند.
4- کافی، ج 6، ص 117.
5- تفسیر برهان، ج 1، ص 226.
6- اف لکن قد کنتن قبل ان ابعث فیکن وان المرئة منکن اذا توفی عنها زوجها. . قالت لا امتشط حولاً کاملاً وانما امرتکن باربعة اشهر و عشراً ثم لا تصبرن.
7- عین این استدلال را «فخر رازی» از ابومسلم اصفهانی نقل کرده است به جلد دوم «مفاتیح الغیب» ص 295 مراجعه فرمائید.
8- به سوره مجادله آیه های 12 – 13 مراجعه بفرمائید، و خود نویسنده تفسیر، ناسخ و منسوخ بودن این دو آیه را پذیرفته است به ص 254 از «تفسیر آیات مشکله» مراجعه فرمائید.
9- تفسیر برهان، ج1، ص 226.

منبع :سبحانی، جعفر (1387)، تفسیر صحیح آیات مشکله قرآن، قم: مؤسسه امام صادق (ع)، چاپ چهارم. 
برچسب ها: تفسیر صحیح آیات مشکله قرآن ، جعفر سبحانی ، نسخ ، عده وفات ،
دنبالک ها: راسخون ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 22 اردیبهشت 1393 09:50 ق.ظ
دیدگاه ها ()
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:19 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
cialis e hiv rezeptfrei cialis apotheke we recommend cialis info cialis 50 mg soft tab cialis alternative generic cialis pro cialis uk next day generic low dose cialis sublingual cialis online if a woman takes a mans cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:54 ب.ظ

Thank you, Ample advice!

tadalafilo buy cialis uk no prescription how do cialis pills work how to buy cialis online usa deutschland cialis online canadian cialis generico cialis mexico cialis reviews cialis rezeptfrei non 5 mg cialis generici
سه شنبه 13 آذر 1397 02:26 ق.ظ

You have made the point.
cialis 5mg cialis for daily use buy cialis online buy cialis compare prices cialis uk cialis sicuro in linea prix cialis once a da cialis generico en mexico we use it 50 mg cialis dose cialis daily
دوشنبه 12 آذر 1397 01:24 ب.ظ

Nicely put. With thanks!
precios cialis peru generic cialis with dapoxetine cialis prices in england cialis baratos compran uk the best site cialis tablets cialis generico online buy brand cialis cheap cialis for daily use cialis prezzo di mercato buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 01:09 ب.ظ

Thanks a lot. Numerous content.

we like it cialis price cialis from canada the best choice cialis woman cialis 5 mg scheda tecnica cialis 20 mg cut in half cialis pas cher paris acheter cialis kamagra generic cialis tadalafil precios de cialis generico cialis para que sirve
یکشنبه 11 آذر 1397 01:56 ق.ظ

Superb write ups, Many thanks!
acquistare cialis internet order a sample of cialis cialis dosage recommendations cialis billig we use it 50 mg cialis dose we recommend cialis best buy prezzo di cialis in bulgaria buying cialis on internet import cialis tadalafil
شنبه 10 آذر 1397 01:28 ق.ظ

You actually mentioned that superbly!
cialis 20mg prix en pharmacie only now cialis 20 mg cialis rckenschmerzen click here take cialis we recommend cheapest cialis cialis tablets australia purchase once a day cialis acheter cialis kamagra cialis daily cialis generique 5 mg
جمعه 9 آذر 1397 02:09 ب.ظ

Kudos. I enjoy this.
cialis canadian drugs cialis uk cialis free trial cialis cuantos mg hay cialis daily order generic cialis online il cialis quanto costa cialis tablets cialis side effects cialis alternative
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:51 ق.ظ

Really quite a lot of superb advice!
when will generic cialis be available cialis pills in singapore costo in farmacia cialis effetti del cialis enter site very cheap cialis cialis generique 5 mg online prescriptions cialis buy cialis online cheapest cialis 20 mg effectiveness cialis 20 mg cut in half
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:23 ب.ظ

You said it perfectly..
cialis australian price how does cialis work generic cialis 20mg uk cialis for sale cialis coupons cialis kamagra levitra cialis 5 mg scheda tecnica canadian cialis acquistare cialis internet cialis daily dose generic
چهارشنبه 7 آذر 1397 02:24 ق.ظ

Thanks! An abundance of data.

cialis prezzo in linea basso cialis pills in singapore where do you buy cialis cialis tablets order cialis from india cialis sicuro in linea cialis para que sirve cialis prices cialis kaufen bankberweisung cialis generika in deutschland kaufen
پنجشنبه 19 مهر 1397 01:33 ب.ظ

With thanks! Good information.
buy levitra 20 mg vardenafil vardenafil 20mg levitra prices buy levitra generic cheap 20mg levitra buy generic levitra levitra 10 mg kopen levitra 20 mg buy 10 mg levitra
یکشنبه 8 مهر 1397 04:52 ق.ظ

Thanks, An abundance of forum posts.

achat cialis en europe trusted tabled cialis softabs cialis tablets australia cialis online buy cialis sample pack cialis canadian drugs how to purchase cialis on line cialis rezeptfrei sterreich cialis vs viagra cialis 20mg preis cf
شنبه 7 مهر 1397 02:18 ق.ظ

Truly lots of awesome info.
can i take cialis and ecstasy buy cialis cialis prezzo in linea basso buy cheap cialis in uk cialis daily dose generic cialis tablets cialis canada on line cialis generico milano low dose cialis blood pressure opinioni cialis generico
شنبه 31 شهریور 1397 06:34 ب.ظ

You actually mentioned it exceptionally well!
online pharmacies legitimate canadian pharmacies shipping to usa canadian medications, liraglutide best canadian mail order pharmacies canada drugs online rx from canada online pharmacy northwest pharmacies mail order canadian pharmacy world online pharmacies in usa
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:59 ب.ظ

You actually stated that fantastically.
tesco price cialis cialis 5 effetti collaterali cialis generico in farmacia cialis savings card cialis for sale south africa cialis for daily use cialis canada on line where to buy cialis in ontario the best choice cialis woman discount cialis
پنجشنبه 15 شهریور 1397 05:45 ق.ظ

Great material. Kudos!
5 mg cialis pharmacie en ligne cialis 100 mg 30 tablet can i take cialis and ecstasy tadalafilo we like it safe cheap cialis cialis 10 doctissimo tadalafil tablets cialis super kamagra cialis generic low cost cialis 20mg
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:06 ق.ظ

Awesome information, Cheers!
where can i buy viagra over the counter buy viagra online without prescription where to buy viagra safely online buy viagra online without rx cheap generic viagra pills online buy viagra without consultation buy tadalafil online viagra pfizer buy online buy viagra soft tabs low price viagra
دوشنبه 12 شهریور 1397 09:19 ب.ظ

Many thanks, A good amount of tips.

cialis dose 30mg buy cialis cheap 10 mg calis tadalafil 5mg look here cialis cheap canada purchase once a day cialis brand cialis generic cheap cialis venta cialis en espaa buy cialis online legal
دوشنبه 12 شهریور 1397 03:06 ق.ظ

Really lots of valuable data!
cialis en 24 hora click here take cialis acheter cialis kamagra cialis generic availability effetti del cialis cialis generique 5 mg cialis sicuro in linea cialis uk prezzo cialis a buon mercato cialis generico milano
یکشنبه 11 شهریور 1397 01:41 ب.ظ

Thank you. I like this.
cialis prezzo in linea basso cialis para que sirve canadian discount cialis cialis prezzo di mercato cialis for sale south africa cialis daily dose generic cialis without a doctor's prescription cialis pills in singapore cialis tablets click now buy cialis brand
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:50 ق.ظ

Nicely put, Thanks!
sildenafil prices uk buy levitra viagra buy generic viagra online canada viagra pharmacy levitra best buy for viagra buy brand viagra where can i buy viagra safely online viagra in pharmacy how to order viagra online cheap generic viagra uk
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:00 ق.ظ

You said it perfectly.!
comprar cialis 10 espa241a cialis cost deutschland cialis online cialis online cialis online nederland enter site 20 mg cialis cost prezzo cialis a buon mercato cialis 10 doctissimo estudios de cialis genricos order cialis from india
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 05:18 ق.ظ

Amazing a lot of good knowledge.
price cialis best cialis coupons printable cialis for daily use dosagem ideal cialis cialis for sale in europa generic cialis pro tadalafil 10 mg only now cialis for sale in us viagra or cialis generic for cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 08:10 ب.ظ

With thanks, I appreciate this.
wow look it cialis mexico cialis usa cost cipla cialis online cialis para que sirve acheter du cialis a geneve cialis kamagra levitra cialis canada on line cialis generico lilly cialis kamagra levitra cialis 20 mg cost
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 07:08 ق.ظ

Info effectively used!!
buy viagra super active online buy viagra uk pharmacy can you buy viagra at the store viagra tablets buy online how buy viagra online buy uk viagra where can i buy viagra uk cheap generic viagra online how to buy viagra online without sildenafil generic uk
جمعه 17 فروردین 1397 10:52 ب.ظ

You said it adequately!
american pharmacy cialis when will generic cialis be available cialis kaufen we like it safe cheap cialis purchase once a day cialis where do you buy cialis cialis australia org cialis super acti we like it safe cheap cialis how does cialis work
جمعه 3 فروردین 1397 08:44 ب.ظ

Terrific advice. Thanks a lot.
side effects for cialis buying cialis in colombia viagra or cialis free cialis il cialis quanto costa cialis dosage recommendations generic cialis 20mg tablets bulk cialis cialis cuantos mg hay generic cialis tadalafil
جمعه 17 آذر 1396 08:39 ب.ظ
Your style is so unique compared to other folks I have read stuff
from. I appreciate you for posting when you've got
the opportunity, Guess I'll just book mark this page.
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:42 ب.ظ
Does your site have a contact page? I'm having trouble locating it
but, I'd like to shoot you an email. I've got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.
Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ


  • با سلام
    با توفیق خداوند متعال , وبلاگ "گفته ها و ناگفته های وحی" فعلا در دو موضوع "تفسیر آیات مشکله و علوم قرآنی" افتتاح گردیده است. از پژوهش گران گرامی و مخاطبان عزیز , عاجزانه تقاضا داریم به علت اهمیت موضوع قرآن چنان که مطلبی نیاز مند توضیح رسایی بود , آن را با ایمیل یا ثبت نظر به اطلاع ما برسانند. هم چنین اگر مطلبی نادرست در وبلاگ درج شده باشد، مارا از نادرستی آن آگاه سازید. با تشکر

نویسندگان

  • علی آقاپور(66)