تبلیغات
گفته ها و ناگفته های وحی - مطالب مهر 1392

منظور از صالحین در قرآن چه کسانی هستند؟

جمعه 26 مهر 1392 10:13 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      


مقام اخلاص

در فرهنگ اسلامی و قرآنی مقصود از اخلاص ، پاك كردن نیت از غیر خدا و انجام دادن عمل برای خداست. یكی از مراتب عالی اخلاص ، مرتبه مخلِصین ( به كسر لام ) است. آنان كسانی هستند كه دین خود را برای خدا خالص گردانده اند.( آیات ۱۳۹ سوره بقره و ۲۹ سوره اعراف و ۱۴ سوره غافر) اما مرتبه عالی و برتر اخلاص مرتبه ای است كه قرآن از آن به مقام مخلَصین ( به فتح لام ) تعبیر كرده است. آنان كسانی هستند كه از سوی خداوند خالص شده اند . ( مریم آیه ۵۱ و نیز یوسف آیه ۲۴ و حجر آیه ۴۰)

مقام صلوح

"به نصّ قرآن مجید عدّه‏ اى از پیامبران با این که داراى مقام اخلاص بوده ‏اند ولى با این همه مقامى عالیتر و ارجمندتر از اخلاص هست كه آنان بدان واصل نگشته و دعا مى ‏كرده‏ اند كه در آخرت به آن برسند. مثلا حضرت یوسف - على نبیّنا و آله و علیه السلام - با آن كه به نصّ قرآن از مخلَصین بوده است. ادامه مطلب
برچسب ها: مقام اخلاص ، مقام صلوح ، مخلَصین ، مخلِصین ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 09:00 ق.ظ
دیدگاه ها ()

خشم و غضب - قسمت دوم

شنبه 13 مهر 1392 10:43 ق.ظ   نویسنده : علی آقاپور      
درمان غضب

برای درمان هر صفتی بایستی عواملی را که آن صفت را ایجاد کرده بشتاسیم و آن ها را کنترل کنیم .

معمولا در پشت سر خشم و غضبی که عارض انسان می شود، صفات مختلفی وجود دارد که که در زیر به چند نمونه ار آن ها اشاره می کنبم:  

عوامل تحریک قوۀ غضبیه:

لایه های زیرین خشم

1-       گرسنگی . تشنگی و سایر متعلقات قوۀ شهویه 


وقتی کودک متولد می شود، اولین نیاز او خوردن می باشد، نیازی که کودک در رحم مادر به خوردن غذا از راه ناف عادت کرده بود. وقتی نیازهای اولیۀ کودک که به آن ها قوۀ شهویه گفته می شود، بر آورده شود، نیازی به اعمال قوۀ غضبیه پیش نمی آید، اما وقتی غذا فراهم نباشد و یا قسمتی از بدن کودک درد بکند، شروع به گریه کردن و اعمال قوۀ غضبیه می کند.[1] پس در طبیعت قوۀ غضبیه بعد از قوۀ شهویه شکل می گیرد و در تعریف خشم هم این نکته مستتر است که خشم در صورت رویارویی انسان با عوامل محیطی یا درونی مخالف طبع انسانی تولید می شود.

 


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 01:00 ق.ظ
دیدگاه ها ()

خشم و غضب - قسمت اول

جمعه 12 مهر 1392 04:03 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      
اولین صفتی را که در این راستای اخلاق قرآنی شروع می کنیم،خشم و غضب می باشد. در قران در بارۀ خشم و غضب آیۀ 134 آمده است. خداوند در این آیه تعدادی از خصوصیات افراد نیکوکار را ذکر می کند، که یکی از ان خصوصیات کظم غیظ یا فرو بردن خشم است.

«الذین ینفقون فی السراء و الضراء و الكاظمین الغیظ و العافین عن الناس والله یحب المحسنین (آل عمران /134) :« همانان كه در فراخی و تنگی انفاق می كنند و خشم خود را فرو می برند و از مردم در می گذرند و خداوند نكوكاران را دوست دارد.»
صاحب تفسیر نمونه در خصوص این آیه در كتاب خود می نویسد:
«آنها بر خشم خود مسلطند( والكاظمین الغیظ) كظم، ‌در لغت به معنی بستن سر مشكی است كه از آب پر شده باشد، ‌و بطور كنایه در مورد كسانی كه از خشم و غضب پر می شوند و از اعمال آن خودداری می نمایند بكار می رود. «غیظ» به معنی شدت غضب و حالت برافروختگی و هیجان فوق العاده روحی است، كه بعد از مشاهده ناملایمات به انسان دست می دهد. حالت خشم و غضب از خطرناك ترین حالات است و اگر جلوی آن رها شود، ‌در شكل یك نوع جنون و دیوانگی و از دست دادن هر نوع كنترل اعصاب خودنمائی می كند، و بسیاری از جنایات و تصمیم های خطرناكی كه انسان یك عمر باید كفاره و جریمه آن را بپردازد در چنین حالی انجام می شود، ‌و لذا در آیه فوق دومین صفت برجسته پرهیزگاران را فرو بردن خشم معرفی كرده است.

ادامه مطلب
برچسب ها: غضب ، خشم ، شجاعت ، بی غیرتی ، منشا صفات انسانی ، کضم غیظ ، حکمت خشم ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 12:57 ق.ظ
دیدگاه ها ()

معرفی کتاب البیان در تجزیه و ترکیب قرآن تالیف محمد رضا هاتفی

یکشنبه 7 مهر 1392 07:03 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      
تفسیر"البیان در تجزیه و ترکیب قرآن" در تجزیه و ترکیب قرآن توام با فواید، نکات ادبی، فنون بلاغت و اعراب، تالیف "محمدرضا هاتفی" و با همت انتشارات اسوه در رمضان 1434 ه.ق و تیرماه 1392 ه.ش  در نمایشگاه بین المللی قرآن کریم در تهران رونمایی شده ه است.

کتاب حاضر که در 3 جلد به قطع وزیری به اتمام رسیده، حاصل تلاش یک دهه تدریس ادبیات عرب در بین سال های یک هزار و سیصد و شصت الی یک هزار و سیصد و هفتاد شمسی می باشد که از ابتدای سوره ی حمد تا آیه ی 6 سوره ی مائده تنظیم و به چاپ رسیده و دارای 120 صفحه مقدمه در باره ی متن کتاب و 120 صفحه اصطلاحات لازم می باشد
این کتاب با تقریظ ادیب اریب، مدرس علوم عرب و فنون ادب "آیت‌الله حجت هاشمی خراسانی" نواده ی دختری حضرت آیت الله شیخ حسنعلی نخودکی اصفهانی به زیر طبع رسیده است. ایشان در مورد البیان و نویسندۀ آن می فرمایند:


ادامه مطلب
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 12:52 ق.ظ
دیدگاه ها ()

تبدیل سیئات به حسنات (قسمت دوم )

چهارشنبه 3 مهر 1392 04:12 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      


تبدیل مشروط

آیا می توان  تبدیل سیئات به حسنات را از منظری دیگر نگریست و آن را طوری تفسیر و تاویل کرد که ضمن حفظ ظاهر آیه با اصول عقلی و آیات دیگر منطبق باشد؟

در تفسیر آیۀ مبارکۀ 70 فرقان گفته شد که اگر آیه را این چنین معنی کنیم که در اثر توبه گناهانی مانند زنا و کفر و قتل تبدیل به حسناتی مانند کمک به عفت و توحید و احیای انسان ها می شوند، و آن حدیث را  هم از ابوهریره بپذیریم که در قیامت مومن از دیدن تبدیل کبائر او به حسنات آرزو می کند که کاش گناهان بیشتری مرتکب شده بود،  حتی اگر بپذیریم که زشتی زنا در اثر خیانت ذات زناکار بوده و در اثر توبه ذات او طیب شود، باز زنا تبدیل به عفت نمی شود و این توجیهات برای عقل سلیم قانع کننده نمی باشند،در نهایت خداوند گناه زناکار تائب را می پوشاند ( تکفیر ) و مقام بعدی او در براپر گردن نهادن به حکم مولا ست نه تبدیل زنا به عفت .

این نوع تلقی از آیه نوعی رسمیت بخشیدن و قداست قائل شدن به کارهای گناه آمیز می باشد و  در عرف هم وقتی کسی کار زشتی مرتکب می شود و بعد توبه کرده و به راه راست بر می گردد، هیچ کس چنین تلقی ندارد که کار زشت او را توجیه کند و بگوید فلانی کار بدی نکرده،بلکه مردم سعی می کنند کارهای خلاف قبلی او را فراموش کرده و به سبب اقدام متهورانۀ او در بازگشت به راه راست از کارهای بعدی او قدردانی می کنند.

ادامه مطلب
آخرین ویرایش: یکشنبه 17 فروردین 1393 11:09 ب.ظ
دیدگاه ها ()

تبدیل سیئات به حسنات ( قسمت اول )

سه شنبه 2 مهر 1392 01:30 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      
 

تبدیل یا تکفیر

تفسیر آیۀ مبارکۀ إِلاّ مَنْ تابَ وَ آمَنَ وَ عَمِلَ عَمَلاً صالِحًا فَأُوْلئِکَ یُبَدِّلُ اللّهُ سَیِّئاتِهِمْ حَسَناتٍ وَ کانَ اللّهُ غَفُورًا رَحیمًا (فرقان- 70 )

پس از این که انسان مرتکب خطایی شد خداوند راهی به عنوان توبه در پیش پای انسان قرار داده است که به وسیلۀ آن بتواند آثار گناه و خطا را پاک کند.

در آیات قرآنی در اکثریت قریب به اتفاق موارد، بعد از تحقق توبه با جمع شرایطش از طرف بنده، خداوند گناهان او را می پوشاند و این عمل را تکفیر[1] می نامند . در قرآن حدود 14 آیه در مورد تکفیر گناه آمده است.

به علت این که انسان دارای حافظه و خاطره است ، تکفیر گناهان در این عالم جزو سنت های الهی نمی باشد و معمولا گناهی که انسان در این عالم انجام داده،ممکن است تا آخر عمر از خاطرش محو نشود، اما در قیامت تائب حقیقی به یاد گناهانش نمی افتد تا دچار شرمندگی و حزن نگردد، چرا که در بهشت مقام  " لاَ خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاَ هُمْ یَحْزَنُونَ : دوستان خدا نه بیمی دارند و نه اندوهناک می شوند (یونس - 62)" حاکم است. حتی در آنجا خداوند گناهان را از یاد فرشتگان مأمور شخص هم می برد. از امام صادق علیه السلام آمده هرگاه توبه کاملا خالص باشد، خداوند آنچنان آثار گناه را می پوشاند حتی فرشتگانی را که مامور ثبت اعمال او هستند به فراموشی وا می دارد و به اعضاء پیکر او که مامور گواهی بر اعمال وی در قیامتند دستور می دهد که گناهان او را، مستور دارند، و به زمین که گناه بر آن کرده و گواه بر عمل او در قیامت است نیز فرمان می دهد که آن را کتمان کند به گونه ای که روز قیامت هنگامی که در صحنه رستاخیز حضور می یابد، هیچ کس و هیچ چیز برضد او گواهی نخواهد داد. 

ادامه مطلب
آخرین ویرایش: یکشنبه 17 فروردین 1393 11:47 ب.ظ
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


  • با سلام
    با توفیق خداوند متعال , وبلاگ "گفته ها و ناگفته های وحی" فعلا در دو موضوع "تفسیر آیات مشکله و علوم قرآنی" افتتاح گردیده است. از پژوهش گران گرامی و مخاطبان عزیز , عاجزانه تقاضا داریم به علت اهمیت موضوع قرآن چنان که مطلبی نیاز مند توضیح رسایی بود , آن را با ایمیل یا ثبت نظر به اطلاع ما برسانند. هم چنین اگر مطلبی نادرست در وبلاگ درج شده باشد، مارا از نادرستی آن آگاه سازید. با تشکر

نویسندگان

  • علی آقاپور(66)