تبلیغات
گفته ها و ناگفته های وحی - مطالب آذر 1392

معرفی تفسیر مجمع البیان فی تفسیر القرآن شیخ طبرسی

شنبه 23 آذر 1392 07:49 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      روش کاری وی

تفسیر مجمع البیان یکی از بهترین کتابهای تفسیری است که با اسلوب و ترتیب ویژه‌ای نوشته شده، مولف در هر باب، اقوال را بدون اینکه مورد رد و اعتراض قرار دهد، نقل می‌کند و انتخاب یک قول را به عهده فکر و ذهن خواننده می‌گذارد.
به بیان دیگر روش او در مجمع البیان این است كه ابتدا دسته ای مختلف از آن گروه آیات را بررسی و حلاجی می كند. ابتدا از نظر قرائت و اختلاف قرائت و قضاوت در بین قرائت های مختلف، سپس از نظر لغت و مشكلات لغوی، سپس از نظر اعراب، سپس از نظر استات النزول، سپس معنای مبسوط و مفتح آن گروه آیات را به دست می دهد، و سرانجام تحت عنوان " نظم"، ربط و پیوند معنایی آیات را به همدیگر و نیز ربط هر گروه آیات را به گروه قبلی و نیز و بعدی و نیز ربط سوره ها را با یكدیگر باز می نمایاند.

اخلاص کاری وی

ایشان تا حد زیادی توانسته اخلاص عملی خود را در برابر عاطفه مذهبی خودش حفظ کند وی هرگز در هماهنگی با عواطف خود، در حمله به مخالفین مذهبش راه افراط را نمی‌پیماید. در واقع مجمع البیان یکی از تفاسیر با ارزشی است که در جامعه شیعه ایرانی تالیف گردیده که ارزش تفسیری جنبه‌های ادبیش پس از قرنها موقعیت خود را حفظ کرده، در این تفسیر که در قرن پنجم نگاشته گردیده لغات، اعراب، نظم آیات، سبب نزول و معانی هر یک از آیات روشن گردیده و در ضمن در تفصیبل معانی از افراط و تفریط نیز نهایت جلوگیری به عمل انجام آمده


                                                                                                                                                                                                                                دانلود تفسیر مجمع البیان عربی شیخ طبرسی (ره)                        

                                                                                                                                             

                                                                                                          ترجمۀ فارسی تفسیر مجمع البیان شیخ طبرسی (ره) 

                                                                                                                                          به صورت آنلاین                                                                                  


ادامه مطلب
دنبالک ها: دانلود کتاب تفسیر مجمع البیان شیخ طوسی (ره) ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 09:16 ق.ظ
دیدگاه ها ()

معرفی کتاب تفسیر و مفسران آیة الله محمد هادی معرفت

چهارشنبه 20 آذر 1392 11:16 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      


   

تفسیر و مفسران

كتاب تفسیر و مفسران، در واقع، ترجمه كتاب«التفسیر و المفسرون فی ثوبه القشیب» تالیف آیة الله محمد هادی معرفت (ره) (1385- 1309 ه.ش )می باشد كه توسط دو تن از شاگردان فاضل آیة الله معرفت به فارسی ترجمه شده است. این كتاب، با اضافاتی بر اصل كتاب،توسط مؤسسه فرهنگی التمهید به چاپ رسیده و استاد در برخی مباحث آن تجدید نظر،اضافات و اصلاحاتی اعمال كرده اند.در مقدمه ای كه بر این ترجمه نگاشته شده،درباره ویژگی‌های آن آمده است:

1- مؤلف، به هر منبعی كه می توانسته در غنی ساختن مباحث مفید باشد، توجه داشته است.

2- در این كتاب، پس از نقل آرا و اقوال دیگران،به نقد و بررسی محققانه آنها پرداخته شده است.

3- نو آوری و ابتكار، از شاخصه‌های این كتاب است.

4- در این كتاب، با بیان نقش اهل بیت (علیهم السلام) در تفسیر قرآن، صحابه و تابعان و كتاب های تفسیری شیعه،به دفاع از حریم مكتب اهل بیت پرداخته شده است.

5- علاوه بر بحث تاریخ تفسیر و مفسران،در این كتاب،یك دوره كامل این دانش و مكاتب مختلف آن بررسی شده است.

جلد اول و دوم، شامل چهارده فصل با این عناوین است:

تفسیر، شیوه های بیان قرآنی، ترجمه قرآن، پیدایش تفسیر، تفسر در دوران صحابه، تفسیر در عصر تابعان،مفسران نامی پس از تابعان،نقش اهل بیت در تفسیر،تفسیر عقلی،معروف‌ترین تفاسیر نقلی، تفسیر اجتهادی،تفسیرعرفانی،تفسیر در عصر جدید، تفسیر موضوعی. در ذیل هریك از فصول چهارده گانه این كتاب، ده ها موضوع متنوع مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.در خاتمه، فهرستی ازآیات، اعلام منابع و ماخذ آمده است.

                                                                                                                 

دنبالک ها: دانلود کتاب تفسیر و مفسران آیة الله معرفت (ره) ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 09:14 ق.ظ
دیدگاه ها ()

معرفی تفسیر المیزان تألیف مرحوم سید محمد حسین علامه طباطبائی رحمه الله ( قسمت دوم)

شنبه 16 آذر 1392 09:18 ق.ظ   نویسنده : علی آقاپور      


علت مقبولیت المیزان:
از اولین روزهایی که جلدهای اول این تفسیر منتشر شد تا امروز که حدود 40 سال از آن تاریخ می گذرد، این تفسیر از مقبولیت خاصی در حوزه های علمیه و مجامع علمی، بین افاضل و استادان برخوردار بوده و هست. و این مقبولیت خیلی واضح و روشن است و بیانی نمی خواهد اما در عین حال چند شاهد بر مقبولیت این تفسیر ذکر می کنم:
شاهد اول: ما می بینیم از همان روزهای نخست که جلدهای اول، دوم، سوم و چهارم این تفسیر منتشر شده، توسط چند نفر از افاضل، که امروز از استادان بنام حوزه ی علمیه ی قم هستند، ترجمه شده. مثلا مجلد اول این تفسیر را آیةالله مکارم شیرازی در آن تاریخ به فارسی ترجمه کردند. یک جلد دیگرش را آیةالله مصباح یزدی ترجمه کردند. جلد دیگرش توسط حضرت آقای نیری و جلد دیگری توسط حضرت آقای گرامی و جلدش دیگرش توسط جناب آقای حجتی ترجمه شد. من فکر می کنم ترجمه ی این کتاب آن هم در سال های اول انتشارش، توسط افرادی مثل این آقایان که نامشان را ذکر کردم، خود بهترین دلیل بر این است که در همان روزهای اول در حوزه ی علمیه ی قم که مهد علم و دانش و علوم دینی بوده و هست، این تفسیر مورد قبول و توجه قرار گرفته است. خیلی روشن است که اگر تفسیری نوشته شود و مورد توجه نباشد و مقبول نباشد به این زودی استادان دست به ترجمه اش نمی زنند. خود این ترجمه ها یکی از شواهد مورد توجه قرار گرفتن این تفسیر است.

 

ادامه مطلب
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 09:15 ق.ظ
دیدگاه ها ()

معرفی تفسیر المیزان تألیف مرحوم سید محمد حسین علامه طباطبائی رحمه الله ( قسمت اول )

چهارشنبه 13 آذر 1392 07:18 ق.ظ   نویسنده : علی آقاپور      


 نویسنده:آیت الله رضا استادی

درباره ی مرحوم علامه رحمه الله در زمان حیات و بعد از رحلتش، بعنوان شرح حال و بزرگداشت و یاد نامه مقالات و کتابهای متعددی نوشته شده که همه اش خواندنی است. 
آقای طباطبائی رحمه الله از بیت اصیل و ریشه داری هستند. به آنها: طباطبائی، قاضی شیخ الاسلامی، وهابی یا عبدالوهابی هم می گویند. به این چهار عنوان مشهور هستند. قاضی می گویند چون بزرگان این بیت در زمان های دور قاضی رسمی بودند. 
شیخ الاسلامی می گویند چون چند قرن (از قرن هشتم و نهم) نیاکان اینها شیخ الاسلام بودند و به شیخ الاسلامی منصوب می شدند. 
عبدالوهابی یا وهابی می گویند چون جد چندم آنها، امیر عبدالوهاب بوده که در خاندان آنها از همه معروف تر بوده است. 
و طباطبایی می گویند چون نسبشان مانند بسیاری از سادات به یکی از امامزاده ها (طباطبا)(1) می رسد و به این مناسبت به آنها طباطبایی می گویند. 
ادامه مطلب
دنبالک ها: معرفی تفسیر المیزان علامۀ طباطبایی- آیة الله رضا استادی ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 09:14 ق.ظ
دیدگاه ها ()

معرفی کتاب "المعجم المفهرس لالفاظ القرآن الكریم" اثر " محمد فؤاد عبدالباقی"

یکشنبه 10 آذر 1392 08:47 ق.ظ   نویسنده : علی آقاپور      


گاهی از یک آیه فقط کلمه ای یادمان می ماند و از طریق آن می خواهیم به کل آیه دسترسی پیدا کنیم و یا می خواهیم بدانیم کلمۀ مقدسۀ "الله" در قرآن چند بار تکرار شده است. برای این منظور کتاب "المعجم المفهرس لالفاظ القرآن الكریم" می تواند راهنمای خوبی باشد. البته امروزه نرم افزارهایی هم جهت این امر به وجود آمده که کار را از کتاب هم آسانتر کرده اند، یعنی با نوشتن کلمۀ مورد نظر در کامپیوتر یا گوشی همراه به کل آیه و تعداد تکرار آن کلمه در قرآن دسترسی پیدا می کنیم.

 "معجم" در لغت به معنی "رفع ابهام شده، ازالۀ التباس گردیده" (قزوینی، مقدمۀ المعجم، به نقل از لغت نامۀ معین ) و در اصطلاح "به مجموعه هایی گفته میشود كه اطلاعاتی را طبقه بندی شده، بر اساس الفبا ارائه میكنند". (مدخل لدراستة المراجع، عبد الستار الحلوجی، ص 41.)

سابقه کتاب معجم الفاظ قرآن در بین مسلمانان تحت عنوان کشف الایات به سدۀ پنجم هجری بر می گردد.  آقا بزرگ تهرانی نوزده اثر با این عنوان را معرفی كرده است که اولین آنها كشف آیات القرآن از سید مرتضی علم الهـدی (درگذشت 436 ق ) است.( الذریعة، ج 18، ص 3-6.)

ادامه مطلب
برچسب ها: محمد فؤاد عبدالباقی ، دانلود نرم افزار کتاب ، المعجم المفهرس لالفاظ القرآن الكریم ،
دنبالک ها: المعجم المفهرس آنلاین ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 09:13 ق.ظ
دیدگاه ها ()

معرفی و دانلود کتاب قاموس قرآن اثر سید علی اکبر قرشی

یکشنبه 3 آذر 1392 07:34 ب.ظ   نویسنده : علی آقاپور      


قاموس، راهنماى كلمات قرآنى است كه بر اساس حروف الفبایى تنظیم شده، در آن رجوع به اصل و ریشه لغوى كلمات قرآنى، لازم است، از« ابّ» شروع و به« یوم»( یومئذ) ختم مى‏گردد. در این معجم علاوه بر شماره سوره و آیه، حروف مكمّل هر كلمه و دفعات تكرار آن نیز ذكر شده است.

مؤلف در مقدمه مختصر خود بر كتاب مى‏نویسد:" این كتاب تنها درباره لغات قرآن نیست بلكه گذشته از آن در نوبت خود یك كتاب تفسیر و اگر اغراق نباشد یك دایرة المعارف قرآن است. در هر ماده كه تشخیص داده شده، آیاتى چند نقل و تفسیر شده است، نقل روایات، شأن نزول و اشاره به بعضى از قضایا و نقل اقوال بزرگان از آن جمله است. به احوال و قضایاى انبیاء از دیدگاه قرآن، نظر شده و نسبت به اقتضاى حال در اكثر موارد به تفصیل سخن گفته شده است. ذیل بعضى از كلمات امثال: آدم، اجل، ارض، بحر، جن، عرش و... بطور مفصل بحث شده است."

مؤلف معتقد است كلمات قرآن با حذف مكررات و مشتقات حدود 1860 كلمه است، در این كتاب همه كلمات فوق یكى یكى بررسى شده است. ایشان در توضیح برخى كلمات به معنى لغوى اكتفا ننموده و براى بسیارى از كلمات، تفاسیر و توضیحات لغوى، ادبى، علمى، اجتماعى و تاریخى ذكر نموده است. این توضیحات تقریبا براى تمام اعلام قرآن آورده شده است، و به ترتیب به پاره‏اى از موضوعات قرآن پژوهى نیز پرداخته است. شیوه نقد را در معانى لغوى، مباحث علمى و دیگر قسمت‏ها نیز، پیشى گرفته و با استدلال مطالب خود را مطرح مى‏نماید، مانند ماده« ابّ» و« ابد» و یا بحث علمى ماده« بحر». در نهایت مى‏توان گفت: قاموس قرآن در تبیین و تفسیر واژگانى قرآن كریم به لحاظ گزیده گویى و بیان روان و استوار، اكنون از مراجع و منابع قرآن پژوهى در ایران تلقى شده است.

   

            دانلود کتاب قاموس قرآن سید علی اکبر قرشی      

حجم:   9.666 مگابایت

ادامه مطلب
برچسب ها: قاموس قرآن ، سید علی اکبر قرشی ، دانلود قاموس قرآن ، تفسیر موضوعی ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 18 فروردین 1393 09:12 ق.ظ
دیدگاه ها ()

درباره وبلاگ


  • با سلام
    با توفیق خداوند متعال , وبلاگ "گفته ها و ناگفته های وحی" فعلا در دو موضوع "تفسیر آیات مشکله و علوم قرآنی" افتتاح گردیده است. از پژوهش گران گرامی و مخاطبان عزیز , عاجزانه تقاضا داریم به علت اهمیت موضوع قرآن چنان که مطلبی نیاز مند توضیح رسایی بود , آن را با ایمیل یا ثبت نظر به اطلاع ما برسانند. هم چنین اگر مطلبی نادرست در وبلاگ درج شده باشد، مارا از نادرستی آن آگاه سازید. با تشکر

نویسندگان

  • علی آقاپور(66)